بهترین زمان آموزش تنیس به کودکان

بهترین زمان برای آموزش تنیس به کودکان

بسیاری از باشگاه ها , و مربیان زمان آموزش تنیس به کودکان را سه سالگی می دانند. اما در سه سالگی، اکثر کودکان تعادل یا هماهنگی کافی برای بازی تنیس ندارند. علاوه بر این، فعالیت‌های فیزیکی شدید می‌تواند برای یک کودک خردسال در حال رشد مضر باشد. بنابراین، اگر می‌خواهید کودکتان را به فعالیت‌های ورزشی سوق دهید، ممکن است از خود بپرسید که چه زمانی کودکان به اندازه کافی برای بازی تنیس رشد کرده‌اند؟

بهترین زمان آموزش تنیس به کودکان حدود 8 و 10 سالگی است. کودکانی که زیر این سن در فعالیت‌های فیزیکی شدید و تکراری شرکت می‌کنند، بیشتر در معرض آسیب، فرسودگی شغلی و رشد نامتقارن عضلات و استخوان هستند.

اگر رویای پرورش یک قهرمان تنیس را دارید، ممکن است مشتاق باشید که آنها را زودتر شروع کنید. با این حال، یکی از بزرگترین تنیسورهای زمان ما، راجر فدرر، تا سن هشت سالگی تنیس را شروع نکرد. بنابراین، برای کمک به شما در تصمیم گیری آگاهانه در مورد زمان شروع بازی تنیس، حقایق مربوط به رشد کودک و تنیس را در زیر فهرست کرده ایم.


فواید آموزش تنیس برای کودکان

مانند همه ورزش‌ها، تنیس برای سلامتی کودک شما فوق‌العاده است، زیرا به او تمرین فیزیکی می‌دهدعلاوه بر این، تنیس به تقویت عضلات و بهبود هماهنگی، چابکی، واکنش‌ها و رفلکس‌های کودک شما کمک می‌کند.

بازی تنیس می تواند دامنه توجه کودک را افزایش دهد و به او کمک کند در کلاس درس هوشیارتر بماند. تنیس همچنین به کودکان در تصمیم گیری، تفکر مستقل کمک می کند و می تواند هماهنگی دست و چشم آنها را بهبود بخشد.

تنیس همه چیز را در مورد نظم و انضباط و مدارا به کودکان می آموزد و کلاس های تنیس راهی عالی برای کودک شما برای توسعه کار گروهی و مهارت های اجتماعی است. علاوه بر این، وقتی کودکان تنیس بازی می کنند، یاد می گیرند که چگونه قوانین را درک کرده و از آنها پیروی کنند. به طور کلی، تنیس یک ورزش آرام و با وقار است، بنابراین راهی عالی برای آموزش اخلاق ورزشی به کودکان است.

آیا سن 4 تا 6 برای شروع بازی تنیس زود است؟ زمان آموزش تنیس به کودکان

بسیاری از متخصصان تنیس می گویند که 4 تا 6 سالگی بهترین زمان برای کودکان برای شروع بازی تنیس استدر حالی که آزمایش کردن وسایل تنیس در این سن برای کودکان خوب است، اما نباید فعالیت‌های بدنی شدید و تکراری انجام دهند.

هر کودک با سرعت متفاوتی رشد می کند، اما قبل از شش سالگی، اکثر کودکان مهارت های حرکتی و توانایی شناختی کافی برای بازی تنیس را ندارند. این شامل مواردی مانند هماهنگی دست به چشم، تصمیم‌گیری، توانایی حفظ دانش یا ردیابی اجسام متحرک با چشم است. این مهارت ها تا حدود 6 تا 8 سالگی به دست نمی آیند.

اگر کودک شما از سنین پایین به تنیس علاقه دارد، او را از بازی کردن محدود نکنید. اشکالی ندارد که به کودکان اجازه دهید در زمین تنیس با توپ‌ها و راکت‌های خردسال بازی کنند و آزمایش کنند. به این ترتیب، آنها یاد می گیرند که چگونه با راکت تنیس کار کنند و به محیط زمین عادت می کنند.

با این حال، کودکان زیر هشت سال نباید وارد تمرینات جدی و تکراری مانند ضربه زدن مکرر به ساعد شوند. اگر این کار را انجام دهند، ممکن است آسیب ببینند یا در موارد بدتر، بر رشد آنها تأثیر بگذارد. به جای یادگیری حرکات و تکنیک های خاص، کلاس های تنیس برای کودکان خردسال باید بر روی بازی های سرگرم کننده تمرکز کنند که به ایجاد قدرت، استقامت و هماهنگی کمک می کند.

کودکانی که بازی تنیس را زیر شش سال شروع می کنند، لزوماً مزیت ندارند. بسیاری از قهرمانان تنیس از هشت سالگی شروع به بازی کردند، از جمله استن وارینکر، جان مک انرو، راجر فدرر و پت کش. وقتی بچه‌ها خیلی زود تنیس را شروع می‌کنند، می‌تواند منجر به فرسودگی شغلی شود، و فرسودگی شغلی می‌تواند قبل از شروع به کار تنیس آنها پایان دهد.

فرسودگی تنیس چیست؟

فرسودگی تنیس زمانی اتفاق می‌افتد که کودک از نظر جسمی و عاطفی در اثر تنیس خسته می‌شودفرسودگی تنیس در کودکان بسیار شبیه به استرس مزمن است و ناشی از تمرینات شدید، اهداف غیرواقعی و فشار بیرونی والدین یا مربی است.

والدین کودکان خردسال را با بهترین نیت به کلاس های تنیس می فرستند. آنها فکر می کنند شروع جوانی به فرزندشان برتری در بازی می دهد. با این حال، برای برخی از کودکان، کلاس‌های منظم تنیس در سنین پایین می‌تواند یکنواخت شود و حمایت والدین آن‌ها مانند فشار است.

در برخی موارد، این بدان معناست که کودک تنیس بازی می کند تا والدین خود را خوشحال کند و نه برای لذت شخصی، و این ممکن است منجر به فرسودگی تنیس شود.

علائم فرسودگی تنیس عبارتند از:

 • کنار کشیده شدن
 • هیچ اشتیاق یا انگیزه ای برای بازی وجود ندارد
 • انرژی جسمی و عاطفی کم است
 • عدم تمرکز در داخل و خارج از زمین
 • رد شدن از کلاس ها
 • احساسات منفی و ناامید

نکاتی در مورد چگونگی جلوگیری از فرسودگی در آموزش تنیس به کودکان- زمان آموزش تنیس به کودکان

برای جلوگیری از فرسودگی تنیس، همیشه به کودکان خردسال اجازه دهید تا مهارت های تنیس خود را با سرعت خودشان توسعه دهندهرگز کودکان را برای بازی تحت فشار قرار ندهید و مطمئن شوید که تنیس بازی می کنند زیرا از آن لذت می برند.

در اینجا چند نکته دیگر برای جلوگیری از فرسودگی تنیس در کودکان آورده شده است:

 1. خیلی جوان شروع نکنید – کودکانی که تنیس را در سنین پایین شروع می کنند بیشتر مستعد فرسودگی جسمی و عاطفی هستند.
 2. زیاد درگیر نشوید – حمایت والدین چیز خوبی است، اما در آن زیاده روی نکنید. به فرزندتان اجازه دهید اهداف تنیس خود را دیکته کند.
 3. مدیریت استرس و راهبردهای مقابله با استرس را به فرزندتان بیاموزید – وقتی فرزندتان یاد بگیرد استرس را بشناسد و با آن کنار بیاید، کمتر دچار فرسودگی شغلی می شود. 
 4. آن را سرگرم کننده نگه دارید – مطمئن شوید که درس های تنیس سرگرم کننده هستند و مسائل را خیلی جدی نگیرید. تنیس باید چیزی باشد که استرس را از بین ببرد، نه چیزی که آن را ایجاد کند.
 5. بیش از حد تمرین نکنید – به تدریج تمرین را افزایش دهید و تمرین را به دو یا سه جلسه در هفته ادامه دهید.
 6. سایر فعالیت های بدنی را تشویق کنید – فقط روی تنیس تمرکز نکنید. فرزندتان را به انجام ورزش های دیگر مانند شنا نیز تشویق کنید. وقتی کودک شما ورزش های مختلف زیادی انجام می دهد، انعطاف پذیرتر و متعادل تر می شود.
 7. مطمئن شوید که کودک شما به دور از تنیس زندگی اجتماعی دارد – کودک شما نباید تنیس بخورد، نفس بکشد و بخوابد، مهم نیست چقدر آن را دوست دارد. اجازه ندهید تنیس به یک وسواس ناسالم تبدیل شود.

آیا 13 تا 16 سالگی برای شروع بازی تنیس بسیار پیر است؟ بهترین زمان آموزش تنیس به کودکان

هیچ وقت برای شروع بازی تنیس دیر نیست و تنیس یک ورزش فوق العاده برای نوجوانان استنه تنها آنها را از خانه بیرون می کند و به آنها در زندگی هدف می بخشد، بلکه سلامت آنها را بهبود می بخشد و عزت نفس آنها را افزایش می دهد.

تنیس یک شکل بسیار موثر از ورزش هوازی است و نوجوانان برای حفظ تناسب اندام و سلامت خود به حدود 60 دقیقه ورزش هوازی در روز نیاز دارند. ورزش هوازی منظم همچنین می تواند سطح خلق و خو را افزایش داده و به دور نگه داشتن استرس کمک کند.

نوجوانان از نظم و انضباط ناشی از بازی تنیس سود زیادی خواهند برد و اگر در کلاس ها شرکت کنند، حلقه دوستان جدیدی پیدا خواهند کرد. تنیس همچنین راهی عالی برای مقابله با چاقی و اعتیاد به اینترنت در نوجوانان است.

بسیاری از نوجوانان می توانند کاملاً خودآگاه باشند، بنابراین تنیس راهی عالی برای بهبود عزت نفس آنهاست. بازی تنیس نه تنها به حفظ اندام آنها کمک می کند، بلکه پوست آنها را نیز بهبود می بخشد. علاوه بر این، نوجوانان فعال نیز کمتر به بیماری هایی مانند دیابت، کلسترول بالا و فشار خون در زندگی بعدی مبتلا می شوند.

آیا فرزند من به آموزش های حرفه ای تنیس نیاز دارد؟

مگر اینکه یک حرفه ای تنیس باشید، همیشه ایده خوبی است که از همان ابتدا برای فرزندتان مربیگری حرفه ای داشته باشیدیک مربی حرفه ای مطمئن خواهد شد که کودک شما از همان ابتدا تکنیک های صحیح را توسعه می دهداگر کودک شما تکنیک های نادرستی را یاد بگیرد، خنثی کردن آنها دشوار است.

برای آموزش حرفه ای تنیس، می توانید فرزند خود را در کلاس های تنیس ثبت نام کنید، به یک باشگاه تنیس بپیوندید یا یک مربی خصوصی استخدام کنید. گروه ها بیشتر از مربیگری خصوصی سرگرم کننده و اجتماعی هستند و بچه ها می توانند با هم در مسابقات بازی کنند.

مربیگری خصوصی تنیس گران تر از کلاس ها است، اما فرزند شما از آموزش و توجه شخصی، 1 در 1 بهره می برد. بسیاری از والدین فرزندان خود را به کلاس های گروهی می فرستند و هر از چند گاهی با یک جلسه مربیگری خصوصی این کلاس ها را تکمیل می کنند.

شما می توانید آموزش تنیس در اصفهان برای کودکان خود را در آکادمی تخصصی ما زیر نظر بهترین مربی تنیس اصفهان خانم مریم حجه فروش و تیم حرفه ای آکادمی  شروع کنید و تفاوت را در اولین جلسات احساس کنید.در آکادمی ما کودکان با شادی و نشط آموزش می بینند و به یک بازیکن حرفه ای تبدیل می شوند . آمار ما در تربیت و آموزش بازیکنان حرفه ای در سطح اصفهان گواه ادعای ماست.

نکات تنیس نوجوانان- بهترین زمان آموزش تنیس به کودکان

مهمترین چیز در مورد تنیس نوجوانان این است که کودک شما باید از تجهیزات تنیس نوجوانان استفاده کندراکت‌ها و توپ‌های تنیس نوجوانان سبک‌تر و ارگونومیک‌تر هستند تا متناسب با قدرت کودکان باشنداگر آنها از تجهیزات سنگین بزرگسالان استفاده کنند، این کار باعث وارد آمدن فشار اضافی به ماهیچه ها و رباط های آنها می شود.

توپ های تنیس نوجوانان معمولا فوم هستند و بسیار سبک تر از توپ های تنیس استاندارد و زرد هستند. کودکان زیر ده سال نیز باید در زمینی کوچکتر بازی کنند تا از زور زدن جلوگیری کنند.

در اینجا ابعاد توپ و زمین توصیه شده برای تنیس بازان جوان زیر ده سال آمده است:

 1. 5 تا 8 سال – کودکان در این گروه سنی باید در زمین 36 فوتی بازی کنند و از توپ قرمز استفاده کنند که 75 درصد کندتر از توپ زرد استاندارد تنیس است.
 2. 8 تا 10 سال – در مرحله بعدی، کودکان باید از زمین 60 فوتی استفاده کنند و از توپ نارنجی استفاده کنند که 50 درصد کندتر از توپ استاندارد است.
 3. 9 تا 10 سال – در مرحله پایانی تنیس نوجوانان، کودکان در زمین 78 فوتی بازی می کنند و از یک توپ سبز رنگ استفاده می کنند که تنها 25 درصد کندتر از توپ استاندارد است.

نکته پایانی والدین می خواهند بهترین کار را برای فرزندان خود انجام دهند. آنها می خواهند تجربیات معنادار و مثبتی را ارائه دهند که لذت بخش باشد و به رشد مثبت کودک منجر شود. اما به یاد داشته باشیم کودکان تنها برای سرگرمی  خلاقیت و پیدا کردن دوستان جدید ورزش می کنند و اصلا به فکر برد و باخت  و قهرمان شدن نیستند.

70 درصد از بچه‌ها تا سن 13 سالگی ورزش سازمان‌یافته را ترک می‌کنند و سه دلیل اصلی که بچه‌ها بیان می‌کنند عبارتند از: 1. دیگر سرگرم کننده نیست، 2. فشار والدین برای اجرا، 3. برآورده نشدن انتظارات مربی والدین . باید اجازه دهند بچه‌ها بچه باشند. و اجازه دهید بازی کنند و کشف کنند. بگذار لذت ببرند.بنابراین تنیس ورزشی است که کودک می تواند در سنین پایین آن را بیاموزد و برای یک عمر در کنار دوستان و خانواده از آن لذت ببرد.

۳ Comments

 1. رفیعی خرداد ۲۱, ۱۴۰۱ at ۸:۳۶ ق.ظ - Reply

  خیلی کامل بود ممنون ازتون

 2. آزاده تیر ۱۵, ۱۴۰۱ at ۱۰:۳۹ ب.ظ - Reply

  عالی بووووود 😊

 3. م مهر ۱۷, ۱۴۰۱ at ۸:۰۰ ب.ظ - Reply

  ممنون از بیان صادقانه شما

Leave A Comment