نواک جوکوویچ کیست

نواک جوکوویچ در سال 1987 در بلگراد، صربستان به دنیا آمد. او از یک خانواده ورزشی است. پدر و مادرش هر دو اسکی باز بودند. او بازی تنیس را از سن 4 سالگی شروع کرد و استعدادش در همان اوایل آشکار شد. دو مربی در پیشرفت جوکوویچ موثر بوده اند. Jelena Gencic مربی معروف صربستانی نواک را در سن 8 سالگی کشف کرد.

نواک در سن 12 سالگی شروع به گذراندن وقت در آکادمی تنیس معروف نیکی پیلیک در مونیخ آلمان کرد. پیلیچ نقش مهمی در پیشرفت جوکوویچ داشته است.

دوران نوجوانی نواک جوکوویچ بسیار چشمگیر بود. او سال 2001 را به عنوان قهرمان 14 و زیر 14 سال اروپا به پایان رساند و دو سال بعد نیز بهترین بازیکن 16 و زیر 16 سال اروپا شد.

کار حرفه ای او زمانی شروع شد که بلافاصله اولین تورنمنت حرفه ای تنیس خود را در رده آینده در سال 2003 به دست آورد.

از آن زمان نواک به یکی از بهترین بازیکنان تنیس حرفه ای تبدیل شده است. او سال های زیادی را به عنوان بازیکن شماره 3 جهان پشت سر فدرر و نادال سپری کرد. در سال 2008 او اولین تورنمنت بزرگ خود را در مسابقات آزاد استرالیا برد.

2011 سال شکست نواک جوکوویچ بود!

او بهترین تنیس زندگی خود را بازی می کند و تا نیمه نهایی اوپن فرانسه مقابل راجر فدرر در مسابقه ای شکست نخورد. او در 43 مسابقه متوالی پیروز شد و با اوپن استرالیا، ایندین ولز و میامی سه تا از بزرگترین تورنمنت های امسال را به دست آورده است.

رتبه او به رتبه 2 جهان رسیده است و اگر امسال به بازی های خوب خود ادامه دهد، شانس زیادی برای شماره 1 شدن در جهان دارد! اگر او با این فرم به بازی خود ادامه دهد باید شانس شماره 1 شدن در جهان را داشته باشد.

تجزیه و تحلیل بازی

بیایید بازی دوکوویچ را با جزئیات بشکنیم!

1. فنی

جوکوویچ طی این سال ها با تکنیک خود فراز و نشیب هایی داشته است. به طور کلی او سکته های مغزی محکمی دارد هر چند!

فورهند

نواک با یک چنگال نسبتاً شدید روی فورهند خود بازی می کند. بند انگشت شاخص او حدود 4.5 است. این یک نقطه ضعف در هنگام بازگشت به سرویس است و همچنین می تواند در بعضی مواقع ضربه زدن را برای او دشوار کند.

با این وجود، جوکوویچ یک فورهند محکم می زند. فورهند او به اندازه بک هند فشرده نیست و بنابراین می تواند فراز و نشیب هایی با آن داشته باشد. گاهی اوقات او به خوبی به آن ضربه می زند و گاهی اوقات می تواند شوت های نسبتاً آسانی را از دست بدهد.

نواک مانند تمام حرفه ای های برتر، راکت خود را از بالا به پایین و در نهایت دوباره بالا می برد!

او همچنین دارای الگوی چرخشی مهم درون به بیرون است تا از بازوی خود به عنوان اهرم استفاده کند. چنگ زدن شدید او منجر به چرخش زیاد بالاتنه می شود، شبیه به روشی که اندی رودیک به فوهندش می زند.

من معتقدم که نواک گاهی اوقات بالاتنه اش را بیش از حد می چرخاند و در نتیجه خطاهای اجباری رخ می دهد. در طول مرحله تماس، معمولاً بالاتنه باید نسبتاً ساکت بماند تا راکت در مسیر درست به سمت توپ قرار گیرد. وقتی نواک خیلی شدید می‌چرخد، شانه‌هایش به سرعت در منطقه تماس به چرخش ادامه می‌دهند. اغلب منجر به عکس های قاب شده می شود.

من در واقع این تمایل را اغلب زمانی می بینم که او عکس های آسانی در فورهند خود داشته باشد، جایی که باید سرعت زیادی ایجاد کند!

بک هند

به نظر من نواک جوکوویچ بهترین بک هند را در حال حاضر در بازی مردان دارد.

تمرین جوکوویچ – چه بک هند باورنکردنی!

از نقطه نظر تاکتیکی، جوکوویچ با این ضربه گزینه های باورنکردنی دارد. او تقریباً از هر موقعیتی در زمین می تواند از خط پایین برود، از زمین عبور کند یا از زاویه ضربه بزند. علاوه بر این، او تقریباً هرگز خطاهای غیراجباری مرتکب نمی شود. بک هند پایین خط او به احتمال زیاد بهترین شوت در بازی اوست!

دلیل این بک

هند عالی البته تکنیک عالی است!

حرکت او کوتاه، فشرده است و اصلاً حرکات غیر ضروری در آن وجود ندارد. این اقتصاد واقعی حرکت است و به شما نشان می دهد که چرا واقعاً روی ضربات خود کار کنید!

آیا می خواهید بازی خود را بهبود بخشید؟

ثبت نام کنید و نکات ویدیویی رایگان را دریافت کنید!

ایمیل معتبر وارد کنید

سیاست حفظ حریم خصوصی ما

بک هند نواک با گرفتن های عالی با هر دو دست شروع می شود. او با بالاتنه‌اش یک چرخش واحد سیال دارد و راکت را در انتهای بک سوئینگ به بدنش نزدیک می‌کند تا از داخل به بیرون بچرخد. سرش را در تمام مدت تماس ثابت نگه می دارد و با تمام بدنش بالا می آید. تمام بخش های بدن به زیبایی با هم کار می کنند و از زنجیره جنبشی به خوبی استفاده می کنند!

اگر سعی کردید بک هند دو دستی کسی را کپی کنید، جلو بروید و سعی کنید عناصر را از تاب نواک کپی کنید!

تکه

جوکوویچ یک برش محکم زد. او می تواند در موقعیت های دفاعی و روی توپ های پایین به راحتی از آن استفاده کند. به نظر من، مانند اکثر بازیکنان، چنگالی دارد که چهره راکت را کمی باز می کند. در نتیجه او کمی به سمت پایین ضربه می زند و ضربات برش او به جای اینکه بیشتر از زمین عبور کند، اغلب بیش از حد شناور می شوند.

رگبارها

نواک در ابتدای دوران حرفه ای خود چندان راحت در دروازه نبود. او متعهد شد که بازی خالص خود را بهبود بخشد و اکنون می تواند به راحتی امتیازات را در دروازه به پایان برساند.

او به احتمال زیاد هرگز یک بازیکن تور طبیعی نخواهد بود، اما این روزها رگبارهایش محکم است!

نواک جوکوویچ را ببینید که در تمرین چند والی محکم می زند!

در این کلیپ به خوبی می بینید که راکت او از طریق تماس به جلو حرکت می کند و نه به اندازه پایین. این خیلی خوبه و ارزش کپی کردن داره!

در هر دو والی فورهند و بک هند، جوکوویچ موفق می شود سر راکت را در منطقه تماس نسبتاً صاف و ثابت نگه دارد.

والی فورهند او کمی پایدارتر است که فکر می کنم ناشی از چنگ های او است. به نظر من اینطور به نظر می رسد که او با بند انگشتی بر روی مورب 2.5 برای والی فورهند و بک هند چنگ می زند. این راکت را در موقعیت بسیار خوبی برای والی فورهند قرار می دهد اما برای والی های بک هند کمی آن را باز می کند.

بنابراین، نواک جوکوویچ باید کمی با مچ دست خود را تنظیم کند تا سر راکت برای والی های بک هند کمی صاف تر شود.

خدمت

نواک در طول دوران حرفه ای خود فراز و نشیب های بزرگی را در خدمت خود داشته است!

هنگامی که او در سال 2008 اولین رشته اصلی خود را در اوپن استرالیا برد، بسیار خوب خدمت کرد. اما در سال های 2009 و 2010 او با سرویس های خود با مشکلات اساسی روبرو شد. اخیراً او دوباره در حال انجام خدمات بسیار بهتری است که بخش بزرگی از موفقیت او در سال 2011 است.

من معتقدم که سیالیت جنبه کلیدی اینجا در سرویس نواک است!

هنگامی که او به خوبی اجرا کرد، حرکت او بدون هیچ گونه توقف یا تردید بسیار روان بود.

نواک جوکوویچ در سال 2007 – یک حرکت بسیار روان!

به خوبی شناخته شده است که جوکوویچ در سال های 2009 و 2010 سرویس خود را به هم زد. سپس مربی تاد مارتین در حال آزمایش حرکت کوتاه تری بود و احتمالاً در آن زمان بود که اوضاع کمی پیچیده شد. برگشت جوکوویچ بسیار عجیب به نظر می رسید و او مقداری از روان بودن خود را در سرویس از دست داد. خوشبختانه به نظر می رسد که او دوباره آن را در سال 2011 پیدا کرده است!

اگر می خواهید در مورد تجزیه و تحلیل من از بازی حرفه ای فعلی به روز بمانید، همینجا برای خبرنامه رایگان من ثبت نام کنید!

2. تاکتیکی

برنامه بازی نواک جوکوویچ بر اساس نقاط قوت او ساخته شده است. او ضربات زمینی قدرتمندی دارد و به خوبی در زمین حرکت می کند.

استراتژی او در تلاش برای تسلط از پایه برای او بسیار منطقی است!

جوکوویچ معمولاً نزدیک به خط پایه می ایستد و بهترین فرصت ممکن را برای دیکته کردن بازی به او می دهد!

نکته ای که باید برای حریفانش در نظر داشته باشد این است که بازیکنی با چنگال فورهند فوق العاده مانند جوکوویچ، که تا این حد نزدیک به خط پایه می ایستد، معمولاً می تواند با زدن ضربات سریع عمیق به بال فورهند، دچار مشکل شود. من ندیدم که بسیاری از بازیکنان از این مزیت استفاده کنند و البته انجام آن دشوار است!

جوکوویچ مانند فدرر و نادال می تواند در حمله و دفاع فوق العاده خوب بازی کند. این بچه‌ها می‌دانند چه زمانی باید آن را انجام دهند و نزدیک‌تر به خطوط ضربه بزنند و چه زمانی نه. به ندرت می بینید که جوکوویچ توپ هایی را در دروازه یا دروازه از دست می دهد که در بین بازیکنان بزرگ مشترک است!

به نظر من گاهی اوقات او می تواند از بک هند بزرگ خود در خط خطی کمی بیشتر استفاده کند. همچنین برای او ضرری نخواهد داشت که چند توپ دیگر به تور بزند تا امتیازات را کوتاه کند.

به طور کلی رویکرد تاکتیکی او به بازی محکم است!

3. فیزیکی

اغلب دست کم گرفته می شود که این افراد چقدر تناسب اندام دارند.

نحوه حرکت نواک جوکوویچ، به خصوص در زمین های سخت، به سادگی باورنکردنی است!

جوکوویچ بدن یک تنیسور معمولی دارد. پاهای او فوق العاده قوی و عضلانی است و بالاتنه او نسبتاً لاغر است. او به آن پاهای قوی برای حرکات انفجاری در اطراف زمین نیاز دارد و با این حال بالاتنه او هنوز بسیار کشسان است تا بتواند به خوبی عضلات مناسب را بپیچد و باز کند!

این روزها داشتن فرم کاملاً باورنکردنی یک شرط لازم برای در اوج بودن است و نواک در این رده فوق العاده خوب عمل می کند!

4. ذهنی

اگر جوکوویچ ضعف جزئی داشته باشد، می‌توانم بگویم این جنبه ذهنی بازی است. به طور کلی، من جوکوویچ را یک مبارز بزرگ می‌دانم، اما او از نظر ذهنی نقاط ضعف خود را دارد، وقتی اوضاع بر وفق مراد او نیست.

به خصوص در آن دیدارهای مهم مقابل فدرر و نادال، جوکوویچ هنوز به اندازه کافی روحیه رقابتی را نشان نداده است. می‌توانید ببینید که او به خودش فشار می‌آورد، احساسات منفی‌اش را آشکارا نشان می‌دهد و در موقعیت‌های حیاتی بهترین عملکردش را نمی‌دهد.

در سال 2011 به نظر می رسد همه چیز تغییر کرده است و جوکوویچ در آن مسابقات مهم اعتماد بیشتری دارد.

جالب است که ببینیم آیا این یک پیشرفت دائمی در بازی ذهنی اوست یا خیر!

رتبه بندی

در اینجا رتبه من برای جوکر است:

1. فیزیکی

2. تاکتیکی

3. فنی

4. ذهنی

پیشنهاد مربیگری:

اگر من مربی جوکوویچ بودم، اولین حرکت من این بود که کمی روی حرکت سرویس او کار کنم. او باید با حرکت سرویس سیال تری که اخیراً استفاده کرده است باقی بماند و همچنین می تواند سعی کند در حین سوئینگ عقب راکت را خیلی زود باز نکند.

علاوه بر این، زمانی که با فورهند کمی لرزان است، به ویدیوهای زیادی از او نگاه می‌کنم و به او ایده می‌دهم که چه چیزی باعث آن می‌شود. (به نظر من چرخش بیش از حد / خیلی زود باز می شود)

آخرین اما نه کم اهمیت ترین، من سعی می کنم او را متقاعد کنم که نشان دادن احساسات منفی خود در موقعیت های حیاتی ارزشی ندارد!

تقلیدها:

چند سال پیش جوکوویچ به دلیل تقلید خود از سایر تنیسورهای حرفه ای مشهور بود. به نظر من واقعا خوب و بامزه بودند.

نواک جوکوویچ را در حال تقلید از شاراپووا و نادال ببینید

امیدوارم این مقاله برای شما مفید باشد لطفا نظرات خود را با ما در میان بگذارید تا بتوانبم سطح آموزش تنیس در اصفهان را ارتقا دهیم .

Leave A Comment